O středisku

Jsme pobočným spolkem organizace Junák – český skaut, z. s. Organizačně spadáme pod vedení (skautského) Královéhradeckého kraje a naše působnost je v katastrech obcí Malé Svatoňovice, Velké Svatoňovice, Batňovice a Úpice v krásné krajině pod Jestřebími horami. Hory ve své jedinečnosti historicky bohaté na „černé zlato“ a „zkamenělé stromy“, tzv. araukarity. A právě po nich jsme přenesli pojmenování araukarit do názvu našeho střediska…

V roce 2009 slavilo naše středisko 40 let od svého založení. Z důvodu zákazu skautingu komunistickým režimem v letech 1970-1989 nemělo středisko šanci na rozkvět, nicméně v polistopadové novodobé éře již fungovalo pod hlavičkou našeho střediska na kratší či delší dobu 17 družin. Vezmeme-li ty aktuální, nejstarší z nich jsou Komáři (od roku 1990), o trošku mladší jsou Krahujci (od roku 1993), logicky s odstupem pak roverský kmen Ingwivvvingwi (od roku 1999), poté Berušky (od roku 2008), které se později přejmenovaly na Borůvky (od roku 2012). Dále Fialky (od roku 2013) a našimi nejmladšími jsou Pampelišky (od roku 2021). Od září 2008 se pravidelně scházíme v Úpici.

Ojedinělou cestou se vydali někteří členové Tukanů, Komárů a roverů z Ingwivvvingwi. Do programů schůzek se postupně dostával krom jiných sportů i v té době moderní florbal. A aniž by to bylo zprvu záměrem, kluci společně vytvořili základy florbalového klubu. A jelikož se hrálo s chutí a nadšením, mohl se v roce 2004 uspořádat v Malých Svatoňovicích 1. ročník Skautského florbalového turnaje Čapkovice Open.
Florbalový klub je stále aktivní a jeho prezentaci včetně případného kontaktu je možno shlédnout na samostatných webových stránkách Floorball Club Malé Svatoňovice.